• Peti

Figy


Sm rada, že som toto leto mala možnosť obrať si sama a vlastnoručne figy s nádherného figovníka v blízkosti rieky Morava. Človek by si myslel, že figy nájdeme iba v teplejšom podnebí, ale očividne sa dajú pestovať aj u nás na Devíne a darí sa im skvelo. Tak ak vás zaujíma čo to tá figa vlastne je a na čo nám ako potravina slúži, tak som si o nej zistila viac a spísala tento článok. Dúfam, že sa dozviete aj to čo ste ešte nevedeli a že budú informácie v tomto článku pre vás prínos.


Mnohí odborníci tvrdia, že figy vám zabezpečia zdravie mozgu i čriev. Ide totiž o ovocie, ktoré najlepšie uvedie do rovnováhy tieto dva prepojené aspekty dobrého zdravia. Sú doslova zázračnou potravinou na všetky druhy chorôb a nikdy by sme ich nemali prehliadať.

Je dokázané, že figy obsahujú jedinečné fytochemikálie, ktoré sa viažu na minerály ako biodostupný horčík a sodík, ktoré obzvlášť vyživujú a vytvárajú neurotransmitery. Zároveň posilňujú aj neuróny a nervové spoje.

Figy sú ovocie, ktoré pôsobí preventívne proti Alzheimerovej a Parkinsovovej chorobe, demencii a iným neurologickým ochoreniam vrátane amyotrofickej laterálnej sklerózy (ALS).

Spomeňte si na túto zbraň v podobe fíg, keď vás najbližšie prepadnú nejaké zdravotné problémy.


Podobne ako datle, figy sú jedným z najúčinnejších druhov ovocia na svete na čistenie čriev. Šupka podporuje prospešné črevné baktérie, má antiseptické účinky a ničí škodlivé črevné baktérie, parazity, plesne a toxické ťažké kovy. Semienka sa dostávajú do črevných záhybov a ničia baktérie, vírusy a huby, ktoré sa tam skrývajú a zapríčiňujú choroby. Dužina a vláknina masírujú črevnú výstelku a posilňujú imunitný systém tráviaceho traktu, ktorý nám pomáha v boji s bolesťou brucha a nafukovaním.

Figy účinne zmierňujú všetky typy črevných ochorení vrátane divertikulitídy, zápalu slepého čreva, zápchy, zápalu hrubého čreva a komplikácií spôsobených baktériou C. difficile.

Obsahujú veľa vitamínov vrátane vitamínov skupiny B, ktoré sa viažu na fytochemikálie a znižujú radiáciu v tele.

A takto môžeme pokračovať – obsahujú veľa stopových prvkov, mikroživín, antioxidantov a iných látok.


Figy sú nenáročné na pestovanie – aj začiatočníci zvládnu vypestovať plody v domácom prostredí. Postačí kúsok záhrady alebo kontajner, slnečné miesto a žiadna námraza. Dospelý ker však už prežije mrazy aj tropické horúčavy. Darí sa im v akejkoľvek pôde s dobrým odvodnením.

Aby mali figovníky dostatok miesta (dorastajú do výšky aj 3 metrov), sadíme ich vo väčšej vzdialenosti ideálne na jar, aby sa pekne usadili. Počas jesene a zimy premiestnime figovník do interiéru (chodba alebo pivnica).  Figovník znáša veľmi dobre rez už v prvom roku, ideálne v júni – rez znásobí úrodu. Jeden krát ročne sa odporúča aj hnojenie.

Okrem úžitku vo forme chutných a zdravých plodov má figovník aj dekoračnú funkciu vo forme krásnych a pevných listov, ktoré skrášlia každú záhradu.


Tak čo? Dozvedeli ste sa niečo nové?

11 views0 comments

Recent Posts

See All