• Peti

Ajvar


Urobiť poctivý ajvar chvíľku trvá. Mne konkrétne to trvalo dva dni, ale výsledok určite stojí za to! Ajvar ako obľúbená pochúťka balkánskej kuchyne sa dá použiť nielen ako dip k jedlu, ale aj do nakladaného hermelínu, do omáčok alebo na cestoviny.


Z tohto množstva vyjde cca liter ajvaru. Ja som sa pokúsila o dva tipy. Jeden čisto z paprík a druhý aj s baklažánom. Ten s baklažánom som presolila, asi som zamilovaná ;), takže vám sem napíšem recept na čisto paprikový.


Ja som chcela papriky ugrilovať priamo na grile, tak ako by sa malo, ale jednu várku paprík som upiekla aj v rúre. Grilovanie je síce zdĺhavejšia záležitosť, ale myslím, že to malo presne tú chuť a vôňu, akú som si predstavovala.


Takže budeme potrebovať:


2,5 kila kápií (červených paprík)

soľ podľa chuti (ja som dala cca 1 lyžicu a pol) ale pozor na presolenie ;)

170 ml slnečnicového oleja.


Postup:


Papriky najprv dobre vyumývame vo vode a potom poriadne poutierame. Ak idete papriky grilovať, tak si zapnite buď elektrický gril alebo teda kľudne ich môžete grilovať aj vonku :). Ja som dala elektrický gril na plné pecky, naukladala na ňho paprík, koľko sa zmestilo a grilovala, po chvíľke otočila, aby boli ugrilované z každej strany. Nachystala som si kýbel s igelitovým sáčkom a do ňho som ukladala ugrilované papriky (po každej jednej treba sáčok zavrieť, aby sa papriky mohli spotiť a koža z nich išla lahšie dole). Ak budete papriky piecť v rúre, tak ich iba naukladajte na plech a pečte 30 minút na 200 stupňov. Po 15 minutách ich otočte. Postup s kýblikom je rovnaký. Keď vám papriky v sáčku vychladnú, môžete začať so šúpaním. Je to celkom pipľavá robota, ale tak stojí za to! Samozrejme treba odstrániť aj semienka a potom papriky ešte dobre umyť. Keď budú všetky ošúpané a umyté, dajte ich buď do mlynčeka na mäso (tak by to malo byť po správnosti), alebo ich rozmixujte vo food procesore (mixéri). Rozmixované ich dajte do hrnca, nalejte olej a varte. Musíte ajvar stále miešať, pretože inak začne bublať a ajvar bude všade :P. Pridáme soľ, opatrne.. Udržujte pod bodom varu a stále miešajte. Keď sa zmes spojí a vznikne kompaktná pasta, nalejeme ajvar do čistých sklenených pohárov a zavaríme ho. Necháme ešte pár dní odpočívať. Po otvorení vydrží v chladničke aj mesiac. tak vám želám DOBRÚ CHUŤ.

27 views0 comments

Recent Posts

See All