• Peti

Figový džem s malinami


Aký čas počas dňa je pre vás najkrajší? Pre mňa sú to určite rána, ale také skoré, keď ešte slnko na obzore nie je celé a letmé slnečné lúče osvetľujú tmavú krajinu zobúdzajúcu sa do nového dňa. Keď sa postavím na balkón a vychutnávam si rezkosť vzduchu, ktorý je ešte studený z noci a spolu s kávou ma preberie a rozlepí oči. V ideálnom svete by ma už na stole čakali výdatné kontinentálne raňajky, ale keďže si ich musím urobiť sama, väčšinou vsádzam na sladkú variantu. Káva, pomarančový džús, maslo, croissant, ovocie a obľúbený džem mi zaistia skvelý štart do nového dňa. Ja ako milovník kyselkavejších džemov som pre vás prichystala recept na nie sladký figový džem (čo ale neznamená, že si ho nemôžete prisladiť podľa svojej chuti). Spojenie sladkých fíg, šťavnatého pomaranča a kyselkavých malín bola tak sa zdá dobrá voľba. Tak poďme na ten recept, nech si také raňajky aké vidíte na fotke môžete spraviť doma aj vy :)


Potrebujeme

1 kg fíg

väčšia hrsť malín

polovica pomaranča aj s dužinou

90 ml citrónovej šťavy

120 ml vody

polovica sáčku Pektínu

3 lyžice cukru (ja som dávala stéviový želírovací)

1 lyžička kyseliny citrónovej


Na prípravu džemu vložíme do hrnca figy nakrájané na malé kúsky, maliny, pomaranč, citrónovú šťavu a vodu a asi 5 minút povaríme. Potom odstavíme a čiastočne ponorným mixérom rozmixujeme. Pridáme kyselinu citrónovú, Pektín zmiešaný s 2 PL cukru a za stáleho miešania asi 1 minútu dôkladne povaríme. Pridáme zvyšný cukor, zmes privedieme do varu a povaríme ešte minimálne 5 minút.

Na tanierik kvapneme 1 – 2 KL práve uvareného džemu. Ak je po vychladnutí málo tuhý, pridáme do zmesi 1 zarovnanú KL Kyseliny citrónovej, krátko povaríme a skúšku zopakujeme.

Odoberieme prípadnú penu a ihneď plníme do pripravených pohárov až po okraj. Poháre uzavrieme viečkami, otočíme hore dnom a asi 5 minút necháme stáť na viečkach.

Dobrú chuť

25 views0 comments

Recent Posts

See All