• Peti

Pasta cacio & pepe

Talianska kuchyňa ako ju poznám ja, je rýchla chutná a pokiaľ sú to cestoviny tak aj výdatná. Cestoviny sa zvyčajne v talianskych reštauráciach ponúkajú ako predjedlo. My u nás ich však jeme ako hlavný chod, však? Legenda, že cestoviny do Talianska priniesol z Číny Marco Polo, vznikla v časopise Macaroni Journal v roku 1929, kde si autor prifarbil niektoré pasáže z Polovho diela Milion. Podľa historikov, totižto nie je isté či Marco Polo v Číne vôbec bol :D. Rimania tvrdia, že cestoviny jedli už antickí císari, Sicílčania sa domnievajú, že ich doviezli Gréci a Arabi a v Neapole si myslia, že ich vynašli :). Tak čo poviete, v každom kraji, iná teória ;).

Cestoviny syr & korenie, sú jednoduché a rýchle a intenzitu pomerov syrov grana padano a výraznejšieho pecorina romano si môžete zvoliť podľa vlastnej chuti.Príprava 20 minút

pre 3 - 4 osoby


Potrebujeme:


250 g špagiet (ja som na obrázku použila celozrnné, ale s obyčajnými to bude ešte lepšie)

morská soľ

60 g mäkkého masla nakrájaného na kocky

85 g syra grana padano, strúhaného

2 zarovnané lyžičky čerstvo drteného čierneho korenia

2 lyžice ovčieho syra - pecorino romano, strúhaného

1 malý biocitrón

kvalitný olivový olej (ktorý nájdete aj u mňa v ponuke) na pokvapkanie

bazalka na ozdobenie


Postup:

Cestoviny varíme v poriadne osolenej vriacej vode. Varíme ich o 2 minúty kratšie ako je napísané na obale. Scedíme, ale hrnček vody z varenia si dáme bokom.

Scedené cestoviny dáme do širokej panvice, cca 30 cm priemer. Pridáme maslo a 125 ml vody z cestovín. Na strednom plameni privedieme k varu. (Maslo a škrob z cestovín vytvorí omáčku, ktorá zabráni syru, aby sa zrazil)

Ztíšime a pridáme syr grana padano a korenie. Kliešťami alebo dvoma vidličkami premiešame cestoviny s omáčkou a zahrievame za stáleho opatrného miešania 1 minútu, až sa syr rozpustí a omáčka zhustne.

Dáme preč zo sporáku a vmiešame pecorino. Posypeme strúhanou citrónovou kôrou. Pokiaľ by sa vám cestoviny zdali suchšie, kľudne ešte pridajte vodu z cestovín. Rozdelte ich na taniere, pokvapkajte olivovým olejom a citrónovou šťavou. Ešte ich poprášime trochou korenia, syrom a prizdobíme bazalkou. Dobrú chuť :)

73 views0 comments

Recent Posts

See All

Taliansky kapustový šalát

Nemôžem povedať nič iné iba, do tohto šalátu sa zamilujete :) príprava 10 minút pre 4 osoby Potrebujeme: 1/2 hlávky bielej kapusty + lyžička soli 1 veľkú červenú cibuľu 2 lyžice sušených paradajok v o