• Peti

Pasta Puttanesca

Cestoviny, o ktorých sa prvá zmienka vyskytla v roku 1961 v jednej talianskej novele ako "špagety jednej šľapky". Názov síce neznie lichotivo, ale cestoviny chutia úžasne. Opäť raz jednoduché a extrémne rýchle. Tak čo dáte si povedať? Ešte vám napíšem niečo o príprave cestovín, aby ste ich vedeli dostať do úlnej dokonalosti.


Ako sa varia?


Množstvo. V Taliansku nasleduje po cestovinách mäsitý chod, takže klasická porcia je 60 - 80 g. Ak ale podávate pastu ako samostatný chod, na jednu osobu by to malo byť 100 g.


Voda z cestovín. Po scedení si uchovajte trochu horúcej vody. Poslúži na rozriedenie príliš hustej omáčky a pár lyžíc urobí z olejovej omáčky, krémovú.


Olej do vody do varenia cestovín NEPATRÍ. Cestoviny by potom boli príliš klzké a nedržala by na nich omáčka. Preto ich vždy varte vo veľkom hrnci a nešetrite vodou.


Na strop (alebo na obkladačku) sa prilepia iba cestoviny rozvarené. Špagety uvarené al dente takto nerozoznáte. Radšej do nich zakusnite a zkontrolujte pohľadom (Al dente cestoviny sú uvarené v okamžiku, keď z ich stredu zmizne biela múčna bodka. Cestovina by mala mala pri kusnutí klásť odpor).Príprava 5 minút

Varenie 20 minút

pre 2 osoby


Potrebujeme:

1 lyžica olivového oleja

2 strúčiky nasekaného cesnaku

2 sardelové rezy, nasekané

400 g konzerva krájaných rajčín

1 lyžica kapár

hrsť čiernych olív nez nálevu (gréckych)

čerstvé oregano (môže byť aj sušené)

riadna štipka drteného chilli

200 g cestovín (ja som mala penne)

morská soľ

hrsť vňaťky

parmezán k podávaniu


Postup:

Na oleji opražíme cesnak 1 minútu (pozor aby nezhnedol, inak zhorkne). Pridáme sardelové rezy a chvíľku miešame. Potom vmiešame rajčiny, kapary, olivy, oregano a chilli. Varíme 20 minút, kým omáčka nezhustne. Vo vriacej osolenej vode uvaríme cestoviny al dente. Scedíme, premiešame s omáčkou a podávame posypané vňaťkou a parmezánom. Dobrú chuť :)

38 views0 comments

Recent Posts

See All