• Peti

Pudingový závin s Banoffee


Ako ste na tom s koláčmi z kysnutého cesta? Kamoši či ani nie? Alebo ich zbožňujete na tanieri, ale robiť cesto je už väčší zádrheľ. Pre mňa to, priznám sa, bola nočná mora predtým ako som si kúpila resp. ako som dostala dnes už môjho najlepšieho kamaráta v kuchyni - kuchynského robota. Neviem si už prestaviť ,,život v kuchyni" bez jeho pomoci a ďakujem krásne sebe, že ma osvietilo a vypýtala som si ho ako darček na vianoce. Tieto vianoce, ktoré sú už za dverami, mám v pláne si vypýtať foťák, ale zatiaľ bohužiaľ nie je od koho... Vlastne veď je.. od Ježiška ;)

Ale späť k tomuto koláčiku. Kysnuté cestá sa vyrábajú rôznym spôsobom a sú na nich aj rôzne recepty. Ja zásadne do kysnutého cesta nepoužívam žĺtko, a keď sa dá, ani žiadnu časť z vajíčka, pretože potom koláč rýchlo stvrdne a my predsa chceme koláčik vláčny aj niekoľko dní, nie? Mojim snáď najobľúbenejším výtvorom z kysnutého cesta sú buchty, na ktoré mám tiež recept aj tu na blogu. Tento koláč však nezaostáva ani omylom. Je presne taký ako má byť! Chutný, sladký, vláčny, jemný a na jazyku sa len rozpúšťa. Tak čo idete do toho?


Potrebujeme:


Plnka

300 ml studeného mlieka

4 lyžice holandského kakaa

1 čokoládový puding v prášku

7 lyžíc masla Banoffee

150 g trstinového cukru

150 g zmäknutého masla


Cesto

200 g hladkej múky

250 g špaldovej hladkej múky

80 g práškového cukru

3 lyžice zmäknutého masla

200 ml vlažného mlieka

1 kocka droždia

2 bielky

štipka soli


Na potretie

50 g roztopeného masla


Postup:


Plnka:

V menšom hrnci si v studenom mlieku rozmiešame preosiate kakao, pudingový prášok a cukor. Za stáleho miešania privedieme k varu a uvaríme hustý puding. Necháme ho trochu vychladnúť a do vlažného postupne pridáme maslo banoffee a zmäknuté maslo, ktoré sa v pudingu rozpustí. Dôkladne premiešame. Puding prelejeme do sklenenej misky, prikryjeme potravinovou fóliou (to nám zabezpečí, že sa na ňom nevytvorí kožka) a necháme vychladiť v chladničke.


Cesto:

Kým plnka chladne, pripravíme si cesto. V miske si zmiešame múky, práškový cukor, zmäknuté maslo, vlažné mlieko a rozdrobené droždie (kvások netreba pripravovať samostatne). Pridáme sneh z 2 bielkov, ktorý sme si vyšľahali spolu so štipkou soli. Cesto miesime, až kým sa nezačne oddeľovať od stien misky. Ak je príliš tuhé, môžeme ho zriediť trochou vlažného mlieka, ktoré pridávame po lyžiciach. Cesto netreba nechať kysnúť, ale hneď ho naplníme čokoládovou plnkou.


Záviny:

Cesto si preložíme na pomúčenú drevenú dosku a ešte trochu rukami premiesime. Bochník cesta rozdelíme na 4 rovnaké časti, ktoré rozvaľkáme na asi 0,5 cm hrubé obdĺžniky. Každú časť cesta potrieme 3-4 lyžicami čokoládového pudingu (nie úplne po okraj) a cesto zrolujeme.

Dve zrolované cestá na jednom konci spojíme a prepletieme jedno cez druhé. Vzniknú nám tak 2 záviny, ktoré opatrne preložíme na plech vystlaný papierom na pečenie a potrieme roztopeným maslom. Pečieme vo vyhriatej rúre pri 180 °C asi 40 minút do zlatohneda. Ihneď po upečení potrieme zvyšným roztopeným maslom.


Prajem vám dobrú chuť:)



17 views0 comments

© 2020 by Kiss by Peti. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now