• Peti

Ružová panenka s batatovým pyré a slivkovou omáčkou


Na toto jedlo som sa neskutočne tešila a v hlave som mala chuť na slivkovú omáčku v kombinácii so slaným minimálne pár mesiacov. Konečne som sa k tomu dokopala a myslím, že som lepšie ani nemohla urobiť. Musím povedať, že slivková omáčka bola neodolateľná a tešila som sa ako malé dieťa, ako fantasticky sa mi podarila.

Keďže ja nie som v príprave mäsa až taký špecialista, obávala som sa prípravy panenky asi najviac. Študovala som, listovala knižky, brázdila netom a po dôkladnom zvážení postupu som sa do toho pustila. Pri mäse je určite dôležité, aby nebolo vysušené, aby bolo z vonku krásne opečené ale z vnútra len spievalo a presne to som chcela dosiahnuť. Aj keď podľa mojich prieskumov na IG máte viacerí radi mäsko prepečené, ja dávam prednosť šťavnatosti a ružovej farbe, preto tento recept bude teda asi skôr venovaný milovníkom nie na kosť prepečenému kusu dobrého mäsa. Opisu prípravy mäsa bude teda v tomto prípade detailnejší.


Potrebujeme:


bravčovú panenku v celku

4 strúčiky cesnaku

olej

čierne korenie

soľ


Batatové pyré:

2 väčšie bataty

3 zemiaky

50 ml smotany na šľahanie

30 g masla

pol lyžičky soli


Slivková omáčka:

750 g sliviek

2 a pol lyžice slivkového lekváru

1 lyžica medu

25 ml sladkej sójovej omáčky

čerstvý zázvor (cca ako jeden článok malíčku) na jemno nastrúhaný

pol lyžičky škorice

štvrť lyžičky mletého klinčeku

cvrk rumu ;) alebo rumovej esencie - ja som dala rum!


Postup:

Panenku si umyjeme a dobre vysušíme a očistíme od blán. Roztlačeným cesnakom ponatierame panenku a okoreníme. Dáme do misky s olejom na noc oddychovať. Na druhý deň vytiahneme panenku z chladničky a necháme nech sa oteplí na izbovú teplotu. Panenku necháme v celku aby nestratila šťavnatosť. Prichystáme si panvicu (ak nie je vhodná aj to rúry tak aj nejakú zapekaciu misu). Dáme si zohriať rúru na 200 stupňov. Panvicu potrieme olejom z panenky, panenku osolíme z každej strany a hodíme ju na rozpálenú panvicu. Z každej strany opekáme tak pol minúty minútky - max spolu 2-3 minúty, aby sa zatiahla. Na opečenú panenku poukladaj niekoľko plátkov čerstvého masla. S celou panvicou ju vlož ihneď do vyhriatej rúry a peč iba 8-9 minút max 10. Počas tejto doby rúru neotváraj. Je tvoja panvica nevhodná na pečenie v rúre? Ohrej si v rúre pekáč, a potom panenku prelož naň. Po upečení panenku zabaľ ešte na 5 minút do alobalu. A hotovo môžete krájať ;)


Pyré

Nakrájané zemiaky a bataty vložíme do studenej osolenej vody a varíme do mäkka. Keď sú zemiaky mäkké, vylejeme zo zemiakov vodu, maslo si rozpustíme (môžete aj mikrovlnke), pridáte k zemiakom, takísto zohrejte aj smotanu na varenie a prilejte, pridáme soľ a mixujeme tyčovým mixérom. Hotovo :)


Slivková omáčka:

Slivky si umyjeme a odkôstkujeme. Dáme do hrnca a roztlačíme - ja som to robila rukami, lebo slivky boli už pekne zrelé. Dáme variť a pri stálom miešaní ich privedieme k varu. Pridáme ostatné ingrediencie a ešte chvíľku povaríme. Rozmixujeme tyčovým mixérom (môžete aj prepasírovať). Hotovo :)


Prajem vám, aby vás táto kombinácia potešila rovnako ako mňa a aby ste si na nej rovnako pochutili. Dobrú chuť :)


50 views0 comments

Recent Posts

See All