• Peti

Stará "NE"známa superpotravina MANGOLD


Mangold je stonková listová zelenina, ktorá je u nás takpovediac trošku zabudnutá a málo používaná. Keďže sa momentálne venujem balkánskej kuchyni a jedno z výrazných a tradičných jedál je takzvaná BLITVA - čo sú varené zemiaky s mangoldom, rozhodla som sa, že vám túto výživnú zeleninu predstavím a trošku pripomeniem jej blahodárne účinky.


Podľa dostupných zápisov bol mangold zhruba pred 300 rokmi najobľúbenejšou zeleninou v strednej Európe. Všetky jeho odrody pochádzajú z divokej morskej repy, ktorá rastie pozdĺž pobrežia Stredozemného mora a Atlantiku v Európe a severnej Afrike. Keďže bol ale mangold náročnejší na pestovanie, neskôr ho nahradil špenát.


Mangold ako ho poznáme dnes delíme na dva rôzne druhy.


listový - ktorý sa vyznačuje krásnymi zelenými listami s tenkou stopkou s rôznym zafarbením, od zelenej až po fialovú, neónovú, červenú. Tento mangold býva prirovnávaný podobne ako špenát.


špargľový alebo stopkový - má silne rebarborové listy a širokú stopku a je ideálny do šalátov.

Prípomína zeleninu pak choi - čínsku kapustu.


Táto listová zelenina patrí medzi zeleniny s najvyššou výživnou hodnotou. Jeho listy a stopky obsahujú dostatok vitamínov, minerálov a silných rastlinných zlúčenín.

Na 100 gramov obsahuje: 20 kcal, 1,9 g bielkovín, 3,7 g sacharidov a 1,6 g vlákniny.

Spomedzi vitamínov má najväčšie zastúpenie vitamín K (až 716 % odporúčanej dennej dávky), vitamín A (až 214 %), ďalej vitamín C (53 % ), vitamín E.  Z minerálov sú to vápnik, meď, horčík, mangán, železo a draslík.


Mangold je veľmi účinný v prevencii nádorových ochorení, posilňuje nervový systém, prečisťuje krv a vďaka obsahu železa sa doporučuje pri chudokrvnosti. Jeho nevýhodou je, že môže mať mierne laxatívny účinnok. Výborné dietetické vlastnosti (obmedzená, poškodená alebo narušená schopnosť prijímať, stráviť, vstrebávať, metabolizovať alebo vylučovať potraviny na bežnú spotrebu, a to vrátane detí a dojčiat, ktoré neprijímajú materské mlieko) dnes oceňujú predovšetkým v balkánskych krajinách, Švajčiarsku ale aj v západnej Európe. Priaznivo pôsobí aj proti kôrnateniu ciev. Mangold má oproti špenátu orechovú príchuť a nikdy nechutí pálčivo ani ostro.. Obsahuje veľké množstvo kyseliny šťavelovej.


Je nenáročný na pestovanie, má úžasnú schopnosť rásť aj v chudobných pôdach, má nízku potrebu vody, denného svetla a nepotrebuje ani vysoké letné teploty. Zväčša sa mu vyhýbajú choroby aj škodcovia.

Z jedného štvorcového metra sa dá vypestovať spolu až 2,5 kg listov a stopiek.

Semienka mangoldu sa zvyčajne sadia od polovice apríla do konca júna, ideálne vo vzdialenosti cca 5 cm od seba, do hĺbky 3 cm. Ak by sme chceli aj jesennú úrodu, je možné vysádzanie aj počas júla.

Dá sa pestovať blízko paradajky, zeleru, reďkovky, cesnaku, cvikly a šalátov. Kamarát nie je s tekvicou, so zemiakmi, s kukuricou a uhorkou.


Tak si povedzme ešte raz na čo všetko je dobré zaradiť mangold do našeho jedálnička:


  • stabilizuje hladinu cukru v krvi

  • znižuje krvný tlak

  • celkovo potláča rôzne zápaly v tele

  • znižuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny hrubého čreva a rakoviny žalúdka z dôvodu vyššieho obsahu vlákniny

  • znižuje hladinu cukru v krvi

  • zvyšuje športové výkony

  • udržiava zdravie kostí a zubov (vitamín K)

  • zlepšuje kvalitu pleti, nechtov a vlasov (biotín)

  • podporuje obranyschopnosť organizmu vďaka vysokému obsahu rôznych antioxidantov

  • odstraňuje únavu

Mangold je úžasná listová zelenina, ktorá sa dá využiť na rôzne spôsoby. Môžeme ho variť, dusiť, pražiť alebo listy jesť tepelne neupravené. Ak sa nám zdá horkejší, postačí ho poriadne prepláchnuť v teplej vode.

Listy sa odporúčajú variť 1 až 2 minútky, na pare trošku dlhšie, 3 až 4 minúty.

Stonky sa vyprážajú približne 2 minúty, varia sa 3 až 4 minúty, na pare 4 až 5 minút a pečenie by malo trvať asi 10 minút.

Čo sa týka skladovania, v chladničke vydrží v čerstvom stave maximálne 3 − 4 dni. Odporúčam však zjesť čím skôr, lebo kvalita listov ide rýchlo dole. Aj preto nie je veľmi lákavý pre obchodníkov.

Použiť sa dá do polievok, do vajíčkovej omelety, zeleninových placiek, zapekať s mäsom alebo so slaninkou (podobne ako kel), vyprážať (podobne ako špargľa), dusiť ako príloha k hlavnému jedlu (ako špenát), mixovať do zeleninových smoothie, pridať počas varenia k ryži alebo jednoducho natrhať listy do letného šalátu.


V najbližších dňoch pre vás aj ja nachystám recept priamo z balkánskej kuchyne, kde využijem mangold v celej jeho sile a kráse.


Verím, že ste sa dozvedeli niečo nové a užitočné a trošku som vás nakopla k využitiu mangoldu aj vo vašej kuchyni.


*zdroj internet


*viac o pestovaní mangoldu nájdete aj tu19 views0 comments

Recent Posts

See All

Figy