• Peti

Szekély Guláš


Dnes si napíšeme niečo o tomto prapredku segedínskeho gulášu. Székelygulyás vyzerá ako typické ľudové jedlo, ale jeho príbeh sa začína úplne niekde inde. Nevznikol totiž ani v meste Szeged (nemecky Szegedin). V Maďarsku je známy Szegedi gulyás, čo je guláš so zeleninou a haluškami. Szekélygulyás (nazývaný takisto aj szekélykáposzta), býva často nazývaný aj ako sikulský alebo sekulský guláš a to podľa sedmohradských Sikulov, ktorí hovorili maďarsky, boli považovaní za Maďarov, ale ich pôvod bol nejasný. Sedmohradsko (Transylvánia) je dnes súčasťou Rumunska, ale historicky patrilo do habsburgskej monarchie.

Guláš Szekély alebo tiež Szekélyho guláš sa totiž podľa skutočnosti volá po mužovi s menom Szekély a vznikol pravdepodobne v dnešnej Budapešti. Ževraj to bolo asi takto :

Dotyčný sa zdržal v práci a dorazil do hostinca vo chvíli, keď mu už mohli ponúknuť len zbytky guláša a dusenú kapustu so smotanou. Nechal si to pomiešať a nový hit bol na svete.

A teraz už prejdime k receptu...


Potrebujeme:


100 g sádla

200 g cibule nakrájanej na jemno

700 g bravčového mäsa (napríklad pliecko) nakrájané na kocky

soľ

15 g mletej červenej papriky

4 strúčiky cesnaku

2 lyžičky kmínu

1 lyžička majoránky

800 g kyslej kapusty (ak je moc kyslá, umyte ju)

2 zelené papriky nakrájané na prúžky

cukor ak je treba (ja som dala 2 lyžice - kapustu som neumývala)

1 kyslá smotana + ďalšia na podávanie

na ozdobenie kôpor, štipľavú papriku

chlieb


Postup:


V hrnci na miernom ohni rozohrejeme sadlo a osmahneme v ňom cibuľu do zlata. Potom stiahneme oheň a do nie moc horúceho tuku rýchlo zamiešame papriku. Pridáme mäso, jemne osolíme (pozor aby paprika nezhorkla), pridáme cesnak a kmín, podlejeme trochou vody, priklopíme a zvolna dusíme. Keď sa voda odparí opäť mierne podlejte. Keď je mäso mäkké tak na polovicu (cca 30 - 45 minút dusenia), pridáme kyslú kapustu a zelenú papriku, pomiešame a podlejeme cca 200 ml vody. Priklopte a doduste tak, aby mäso bolo mäkké a kapusta zostala trochu sypká - cca ďalších 30 minút. Pridáme majoránku. Potom len vmiešajte kyslú smotanu, dobre povarte a posypte kôprom podľa chuti. Podávame s chlebíkom a môžeme si na tanier pridať aj ďalší kopček kyslej smotany plus chilli podľa chuti. Dobrú chuť :)

22 views0 comments

Recent Posts

See All