• Peti

Tekvicové rizoto s krevetkami


Sezóna tekvičiek práve začííííííííína!!!!!!

Jeseň je obdobie, kedy má už každý chuť zababušiť sa do deky a schúliť sa pred telkou, alebo najlepšie niekde pred nejakým krbom :) Milujem vôňu dažďu a popadaného lístia, teplého čaju, bez ktorého si ráno ani neviem predstaviť a najkrajšieho západu slnka - ktorý je pre mňa na jeseň. Dozvuky leta a začiatok sychravého počasia aj nálady majú na každého iný vplyv. Prechádzky po zasypaných chodníkoch plných lístia všetkých farieb má svoje čaro. Ešte viac si to užívam v dobrej spoločnosti, o ktorú nikdy nie je núdza. Táto jeseň je však pre náš všetkých špeciálna, tak ako celý tento rok... Nevadí, užívajme si to čo máme, tešme sa z maličkostí a rozdávajme okolo seba dobrú náladu.

Jedným darčekom odo mňa pre vás je určite aj toto tekvicové rizoto s krevetkami, ktoré keď si navaríte budete cítiť súhru chutí leta aj jesene dohromady.

Tak do toho :)


Recept:


2 hrste mrazených kreviet

olivový olej

sušený cesnak

soľ

čierne korenie


250 g ryže Arborio

olivový olej

1 l zeleninového vývaru (z bujónu) - 2 kocky bujónu

1kocka zeleninového bujónu

100 ml bieleho vína

1 stredná cibuľa

1 tekvica Hokkaido (stredná veľkosť - ani malá ani veľká)

50 g masla

100 g syru grana padanno alebo parmezánu


na ozdobu

bazalka

tekvicový olej


Postup:


Keďže ja som mala krevety mrazené, rozmrazila som ich len na sucho na panvici a počkala kým pustia vodu. Priebežne som ju vylievala, aby sa krevety v tej vode nevarili. Trvalo to približne 5 minút, pokiaľ som nevidela, že sa krevetky začali restovať. Pridala som za lyžicu olivového oleja, medzi prsty sušený cesnak , soľ a čierne korenie a počkala kým krevetky nezružoveli. Priebežne miešať, aby sa nepripálili. Tento krok však môžete kľudne vynechať ak chcete rizoto bez kreviet, na chuti to neuberie.


Dáme si variť 1 l vody, keď zovrie pridáme 2 bujóny (vývar udržujeme teplý). Nakrájame si 3/4 tekvice (tekvicu nešúpeme) na väčšie kúsky a dáme variť do hrnca (zalejeme vodou tesne nad tekvicou), keď bude voda vrieť pridáme bujón a miešame. Počkáme kým sa tekvica uvarí do mäkka a potom pomixujeme tyčovým mixérom na pyré. Ďalšiu 1/4 tekvice a cibuľu si nakrájame na menšie kúsky. Na lyžici olivového oleja si opražíme cibuľu do sklovita, pridáme tekvicu a chvíľu pražíme. Pridáme ryžu, párkrát pomiešame, pridáme krevety a zalejeme vínom. Za stáleho miešania čakáme, kým sa odparí a postupne po naberačke pridávame vývar. Miešame, miešame, miešame. Keď sme minuli tak polovicu vývaru, začneme pridávať tekvicové pyré, tiež po naberačkách a za stáleho miešania až kým ho neminieme, ochutnáme, či je ryža akurát (musí byť taká al dente - trošičku tvrdkavá ale nie tak, že bude škrípať pod zubami - proste tak aby chutila vám), ale ak máte radi úplne uvarenú pridajte ešte vývar a miešajte, mne to stačilo takto, bola úplne akurát. Vypneme šporák alebo dosku a pridáme maslo, miešame kým sa nerozpustí a nakoniec pridáme syr, miešame tiež do rozpustenia, pridáme soľ a čierne korenie podľa chuti a máme hotovo!!!! Najlepšie to papať hneď čerstvé, kľudne si rizoto ešte posypte syrom :) Prajem vám dobrú chuť a krásnu jeseň plnú lásky.48 views0 comments

Recent Posts

See All

Taliansky kapustový šalát

Nemôžem povedať nič iné iba, do tohto šalátu sa zamilujete :) príprava 10 minút pre 4 osoby Potrebujeme: 1/2 hlávky bielej kapusty + lyžička soli 1 veľkú červenú cibuľu 2 lyžice sušených paradajok v o